Lekcje na YouTube >> "Kamil Audio Video Informatyk"
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Lekcje na YouTube >> "Kamil Audio Video Informatyk"
Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Barlinku → Posty przez kamil
Zarządzanie kontami i grupami użytkowników
https://docplayer.pl/14554364-Zarzadzan … erver.html
Poczytać i dla ćwiczeń utworzyć sobie kilka grup i użytkowników.
Zarządzanie procesami i usługami
https://soisk.info/index.php/Linux_Ubun … _procesami
https://hostovita.pl/blog/zarzadzanie-p … kill-nice/
poczytać i popróbować na swoim Linux-ie.
zresztą niektóre polecenia były już omawiane brakowało nam jeszcze: nice, renice.
Bezpieczeństwo systemów Linux
Przykłady darmowych narzędzi sieciowych, które mogą być wykorzystane przez włamywaczy w poszukiwaniu słabych punktów systemów i w celu tworzenia exploitów.
tcpdump — aplikacja, która przechwytuje dane przesyłane w sieci i pracuje na niskim poziomie (program ten działa w warstwach: 2., 3. i 4. sieciowego modelu ISO OSI). Program tcpdump wchodzi w skład standardowych instalacji systemów Unix i obsługuje szeroki zakres nośników sieciowych warstwy 2. tcpdump jest powszechnie dostępny, zatem wyniki jego działania są często wykorzystywane jako dane wejściowe narzędzi analizujących ruch sieciowy.
Ethereal — aplikacja służąca do podsłuchiwania ruchu sieciowego. Ethereal posiada interfejsu umożliwiający pracę z danymi dostarczanymi przez inne narzędzia działające na niskim poziomie, jak tcpdump.
tcpreplay — pozwala na wysyłanie z powrotem do sieci danych przechwyconych przez program tcpdump. Pozwala to włamywaczom na dokładniejszą analizę ruchu sieciowego i lepsze testowanie własnych aplikacji.
nmap — popularne narzędzie skanujące porty. Sprawdza stan portów w systemie próbując sięz nimi połączyć. Istnieje wiele metod aktywacji portów, nmap może również być uruchamiany w trybach mniej lub bardziej agresywnych.
Nessus — skaner sprawdzający podatność na włamania. W pierwszej kolejności wykorzystuje nmap do wykrycia otwartych portów, następnie sprawdza otwarte porty pod kątem możliwości przeprowadzenia znanych ataków. Skaner nessus implementuje ponad 500testów i potrafi wykryć większość znanych dziur w systemie zabezpieczeń. Perl, sh, ksh —języki skryptowe, które w rękach zdolnego włamywacza mogą stać się potężnymi narzędziami, pozwalającymi na automatyzację powtarzalnych procedur.
Instalacja Lynis
https://www.devpanda.eu/2020/06/bezpiec … -serwerze/
Zadanie dla was spróbujcie zainstalować Lynis i sprawdźcie czy dostaniecie wskazówki co i jak poprawić w waszym Ubuntu.
Konfiguracja wirtualnych sieci za pomocą połączeń internetowych
Proszę poczytać sobie o (VLAN, Virtual Local Area Network):
1) http://blog.devices.pl/?p=29
2) https://www.thomas-krenn.com/pl/wiki/Po … cje_o_VLAN
Przykład konfiguracji sieci VLAN w przełącznikach CISCO: http://greszata.pl/psk/2_konfiguracja_i … alnych.pdf
Zadanie domowe (2) (zdalnie)
Ciekawie przedstawić pojęcia:
1) IEEE 802.1
2) IEEE 802.2 Logical link control (LLC)
3) IEEE 802.3 Ethernet
Forma wykonania prezentacja. Wysyłamy ją na adres: barxyz24@gmail.com
W tytule napisz: klasa/przedmiot/nr zadania/imię nazwisko/
Zadanie domowe (2)
Ciekawie przedstawić pojęcia:
1) IEEE 802.1
2) IEEE 802.2 Logical link control (LLC)
3) IEEE 802.3 Ethernet
Forma wykonania prezentacja. Wysyłamy ją na adres: barxyz24@gmail.com
W tytule napisz: klasa/przedmiot/nr zadania/imię nazwisko/
Konfiguracja routingu dynamicznego
https://ti.dxe.pl/files/3ti/Konfiguracj … cznego.pdf
poczytać o konfiguracji routingu dynamicznego.
Konfiguracja przełącznika
Co to jest switch? / Konfiguracja
Przykładowe emulatory:
https://emulator.tp-link.com/T1500G-8T( … /Index.htm
Pomiary i testy lokalnej sieci komputerowej
Proszę sobie poczytać.
Zadanie domowe (2)
Proszę sobie poczytać o serwerze Postfix -> https://hostovita.pl/blog/instalacja-ko … ubuntu-18/
i wykonać zadanie. Zadanie wykonujemy na swoim serwerze Ubuntu (Oracle VM VirtualBox). Wszystko dokumentujemy screenshot-ami.
Podam jeszcze wersję angielską dla Ubuntu 20.04 -> How To Install and Configure Postfix on Ubuntu 20.04
Do zrobienia:
1) zainstalować Postfix
2) skonfigurować Postfix
3) zainstalować/skonfigurować s-nail (klient pocztowy)
3) spróbować wysłać wiadomość do siebie (skorzystaj z klienta s-nail)
Forma wykonania prezentacja. Wysyłamy ją na adres: barxyz24@gmail.com
W tytule napisz: klasa/przedmiot/nr zadania/imię nazwisko/
Ostatni raz sprawdzam źle zaadresowanego maila!
Monitorowanie działania użytkowników lokalnej sieci komputerowej opartej na rozwiązaniach systemów Linux
Technologie monitorowania sieci
Na potrzeby monitorowania sieci komputerowych powstało wiele narzędzi i protokołów, mających za zadanie testowanie poprawności ich działania, jak również automatyzowanie procesów zbierania danych o stanach poszczególnych węzłów.
ICMP
ICMP (ang. Internet Control Message Protocol, internetowy protokół komunikatów kontrolnych) – opisany w RFC 792 protokół warstwy sieciowej OSI/TCP/IP używany w diagnostyce sieci oraz trasowaniu. Komunikaty ICMP są narzędziami diagnostycznymi „wbudowanymi” w warstwę internetową. Jeśli dwa węzły sieci nie są w stanie komunikowaćsię ze sobą, ICMP może pomóc w zdiagnozowaniu problemu. ICMP pełni również funkcję kontroli transmisji.
Pakiety typu ICMP są wykorzystywane przez popularne programy Ping i Traceroute, które są często używane przez systemy monitorujące sieci.
ping -s 80 www.google.com
Ping
Ping jest nazwą programu używanego w sieciach komputerowych TCP/IP, służącego do testowania połączeń sieciowych. Jego zadaniem jest sprawdzenie, czy istnieje połączenie pomiędzy hostami. Umożliwia również pomiar liczby zgubionych pakietów oraz opóźnień w ich transmisji, zwanych lagami. Ping używa protokołu ICMP, wysyłając pakiety ICMP Echo Request i odbierając ICMP Echo Reply. Tego samego mechanizmu używają systemy monitorujące sieci do określenia dostępności węzłów.
ping -i 3 -c 5 www.google.com
Traceroute
Traceroute jest programem służącym do śledzenia trasy pakietów w sieciach TCP/IP. Do działania wykorzystuje protokoły komunikacyjne ICMP oraz UDP. W pierwszej fazie Traceroute wysyła pakiet ICMP do docelowego hosta, z wartością TTL (Time To Live) ustawioną na 1. Wartość TTL jest zmniejszana o 1 przy przejściu przez każdy router, znajdujący się po drodze między hostem badanym i badającym. Po osiągnięciu wartości TTL równej 0, router odrzuca pakiet wysyłając zwrotny komunikat ICMP typu Time Exceeded. Na tej podstawie Traceroute określa adres IP pierwszego routera po drodze. W kolejnych fazach wartość TTL jest każdorazowo zwiększana o 1, aby uzyskiwać informacje o kolejnych routerach. Po dotarciu do docelowego wysyłany jest pakiet UDP na port o numerze wyższym od 30000, na którym zazwyczaj nie działajążadne usługi. W odpowiedzi host przesyła wiadomość ICMP Port Unreachable, co kończy śledzenie trasy. Systemu monitorujące mogą używać Traceroute do sprawdzania, czy droga pakietów wewnątrz sieci jest zgodna z założoną. Rozbieżności mogą wskazywać np. problemy z łączami operatorskimi czy protokołami routingu.
traceroute -4 10 google.com
SNMP
SNMP (Simple Network Management Protocol) jest rodzinąprotokołów sieciowych, używanych do zarządzania urządzeniami pracującymi w sieci komputerowej, takimi jak przełączniki, routery, komputery, serwery etc. Domyślnie protokół SNMP wykorzystuje dwa porty UDP do komunikacji, port 161 do przesyłania żądań i odbierania odpowiedzi, oraz port 162 do odbierania sygnałów Trap, jednak możliwe jest wykorzystanie innych portów, oraz protokołu TCP. Istnieją cztery wersje protokołu SNMP.
sudo apt-get install snmp-mibs-downloader
snmpwalk -c public -v1 localhost | less
RMON
Remote Network MONitoring (RMON) jest standardem monitorowania sieci komputerowych. Jest dobrym uzupełnieniem dla SNMP, ponieważ w odróżnieniu od SNMP, który służy do badania stanu urządzeń, RMON potrafi analizować ruch sieciowy. Przy jego pomocy można uzyskać informacje odnośnie używanych protokołów i aplikacji. Aplikacje RMON działają w oparciu o architekturę klient/serwer. Klient jest uruchamiany na stacji monitorującej i służy do prezentacji danych RMON. Serwerami są elementy instalowane w różnych miejscach sieci – zbierają one informacje RMON i analizują pakiety przesyłane przez dany segment sieci. Urządzenia monitorujące nosząnazwę sond. Sonda współpracuje z oprogramowaniem instalowanym w pamięci węzła sieci, będące niczym innym jak agentem systemu RMON. Agenci są instalowani w hubach, routerach, przełącznikach itd. Agent komunikuje się ze stacją zarządzania korzystając z usług protokołu SNMP [8]. Sondy RMON definiują szereg dodatkowych grup baz danych MIB. Dane gromadzone w tych bazach służą do dokładnego analizowania pracy danego urządzenia lub całego segmentu sieci LAN.
Pakiet OpenNMS
OpenNMS jest wysoce skalowalnym systemem do monitorowania i zarządzania zarówno niewielkimi, jak i rozległymi, bardzo rozbudowa-nymi sieciami komputerowymi. Jest rozwijany w oparciu o wolna licencjęGNU General Public License, co za tym idzie ma doskonałe wsparcie społeczności oraz zespołu OpenNMS Group, który oferuje również ko-mercyjne wsparcie. System monitorujący jest napisany w Javie, więc może działać na dowolnej platformie sprzętowej i programowej, która wspiera Java SDK. Do pobrania są gotowe kompilacje na systemy Windows, Linux, Solaris i OS X. Poza Javą, OpenNMS wykorzystuje bazę danych PostgreSQL i na chwilę obecną nie ma możliwości wykorzystania innej bazy.
Zadanie domowe (1) (zdalnie)
Proszę wykonać prezentację na temat: "Standard IEEE 802.3 i IEEE 802.11".
Na początku proszę opisać czym jest Ethernet?
Tworząc prezentację proszę uwzględnić w szczególności prędkość, zasięg.
802.3 – standard lokalnych sieci komputerowych.
802.11 – standard sieci bezprzewodowych.
Na ostatnim slajdzie podajemy informację kto zrobił prezentację i z jakich
źródeł korzystał. Proszę zrobić to zadanie do następnego piątku.
Forma wykonania prezentacja. Wysyłamy ją na adres: barxyz24@gmail.com
W tytule napisz: klasa/przedmiot/nr zadania/imię nazwisko/
Zadanie domowe (1)
Konfiguracja protokołów routingu statycznego i dynamicznego
Proszę wykonać prezentację na temat "Konfiguracja protokołów routingu statycznego i dynamicznego"
Prezentacja ma w zrozumiały sposób wytłumaczyć zagadnienie routingu statycznego i dynamicznego.
Tak, żeby każdy zrozumiał.
Forma wykonania prezentacja. Wysyłamy ją na adres: barxyz24@gmail.com
W tytule napisz: klasa/przedmiot/nr zadania/imię nazwisko/
Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Barlinku → Posty przez kamil
Forum oparte o PanBB, wspierane przez PunBB Info